Auktion i Aplareds Auktionshall
fredagen 15 Februari kl.18.00
då dödsbo o samlarhem låter försälja

5 lådigt skrivbord, stilstolar, spelbord, piano o orgelpall, chiffonjé, Göteborgsstolar, nattduksbord, litet golvvitrin, matsalsbord m 6 stolar, gröna snurrfåtöljer i skinn,enkelsäng, soff- o pelarbord, trädg.möbel, Tavlor bla Crantz, Karl-Åke Nyström, Hans Lindberg, K Flyckt.Väggur, Taklampa i mässing i Jugendstil, äldre golvlampor i trä, bordslampor i mässing,matgods Gröna Anna+plåtbricka, delar R Primeur, Koka Blå, Höganäs o Blåvita krukor, Signerad keramik bla Stålhane,UE, Rörstrand o Nittsjö, Ostindiskt porslin bla tekannor o vaser, tavla Lisa L, Kryddburkar, sparbössor, vaser R bla Domino, Skärbräda PickNick, burkar Rörstrand, samlartallrikar, grisbringare,tallrikar Arabia, blomkrukor bla Eugene, många hundar bla B&G, Arabia, Goebel, figurer Royal Dux o Wärf, fat o djur GN, UE, B&G,bokmärken, många katter bla Syco,Goebel,delar Kosta,glas o bringare,ljusstakar Orrefors,snusflaskor, parvaser, ljusstakar o djur i mässing. Kaffeskedar o smycken i silver. Ägg, bordspendyl o parvaser Cloassang. Dalahästar,trämått o askar, fåglar i trä Benjaminsson, serveringskorgar, midjekruka i koppar, fick o mormorsur, förgyllt bordsur, fina tras- o äkta mattor, broderade dukar mm

VISNING 16.30
KORT O KONTANT BETALNING
SERVERING
PER-ANDERS JOHANSSONS AUKTIONSTJÄNST APLARED
033-280106 0705-883212